Az Eikai Kollégium levele Dr. Orbán Viktor Miniszterelnök Úrnak

Dr. Orbán Viktor
Magyarország Miniszterelnöke részére
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
A Szociális Szakmai Szövetség immár negyedszázaddal ezelőtt elkészítette – a szociális szakmának – a Szociális munka Etikai Kódexét, melyet a szociális és gyermekvédelmi szakma széles körben alkalmaz. A Kódex előírja az etikus munkavégzés alapvető szabályait. Az ebben foglaltak szellemiségéből következően keressük most levelünkkel Miniszterelnök Urat.
A Szociális Szakmai Szövetség Etikai Kollégiumának tagjaiként kérjük a szociálisés
gyermekvédelmi (továbbiakban: szociális) ellátásban dolgozók és a szociális szolgáltatásokat igénybe vevők helyzetének javítása érdekében, tekintse át tájékoztatásunkat, majd mérlegelve a lehetőségeket, javítson helyzetükön.
Elsőként a szociális szakmáról:
Ma a szociális ellátásban szociális munkát végzőként csaknem százezren dolgoznak. Elismertségük, munkájuk megbecsültsége az oktatás, a humánegészségügy, és a szociális ellátás hármasában a legalacsonyabb, annak ellenére, hogy szolgáltatásuk a társadalom széles körére, valamennyi korosztályára, családokra és egyénekre, közöttük a legelesettebbekre is kiterjed.
A szociális tevékenységet végzők e vírusveszélyes helyzetben is igyekeznek legjobb tudásuk szerint teljesíteni feladataikat. Nap, mint nap rendkívüli erőfeszítéseket tesznek, hogy klienseiket, gondozottjaikat ellássák, segítsék, annak ellenére, hogy a munkakörülményeik legtöbbször nem kielégítőek. Saját egészségüket veszélyeztetve, hivatástudattal teszik a dolgukat, az esetek többségében munkaidejükre tekintet nélkül. Számos önkormányzat rájuk támaszkodva gondoskodik a 70 év feletti idősekről és a hatósági karanténban lévőkről. Ez a nehéz időszak, amit napjainkban átélünk, és ami várhatóan még súlyosbodni fog, élesen rávilágít a szakma erőforrás-hiányaira, szűk keresztmetszeteire. Nem halasztható e terület erőforrásainak áttekintése és bővítése, szem előtt tartva a humánerőforrás erősítését is. Rapid intézkedésre lenne szükség, a védőeszközök, védőfelszerelések biztosításában, mert a szociális munkát végzők kitettsége fokozott, és e nélkül fertőződésük és a fertőzés általuk való tovább terjesztése nem akadályozható meg.
A szociális szolgáltatásokat igénybe vevőkről:
Közismert, hogy a szociális ellátásban részesülők többnyire kiszolgáltatott, elesett
emberek, az esetek egy részében önmaguk ellátására és aktív munkavégzésre sem képesek. Ellátottakat találunk a népesség minden korcsoportjában, legtöbbjük sokproblémás és szociálisan is rászoruló ember. A szociális ellátások valamennyi formájában igen magas az ellátottak, a rászorulók száma. Ez a sok ember a mai helyzetet megelőzően is több törődést igényelt volna, mint amit a rendszer képes volt biztosítani. Ők az átlagos veszélyeztetettségnél is messze veszélyeztetettebbek, és környezetükre is jóval erősebben veszélyeztetők.
Az ő helyzetük javítása a leginkább sürgető, hiszen nem túlzás állítani: közvetlen életveszélyben vannak! Jelentősen nehezíthet az általános állapoton a krízishelyzet miatti tömeges munkahelybezárás, a közmunka lehetőségének csökkentése. Meg kell menteni az állásukat, vállalkozásukat elveszítőket a munkanélküliségtől és jövedelem nélküliségtől, - valamint esetenként a hajléktalanságtól - hiszen munkaerejükre, tudásukra a krízishelyzet megszűnése után újra szükség lesz. Véleményünk szerint az állam fontos feladatai közé tartozik, hogy megélhetésükről – az átmeneti időszakban - a munkáltatókkal egyeztetve gondoskodjék, nem lenne szabad elveszíteni több tízezernyi munkaképes szakembert.
A fentiekre is tekintettel, a szociális szakmában dolgozók nevében kérjük Miniszterelnök Úr segítségét ahhoz, hogy ellátottjainkat megfelelően tudjuk segíteni, gondozni. Kérjük, biztosítson a kormány a szakmában dolgozók számára életük, egészségük megvédéséhez és nem utolsósorban hivatástudattal végzett munkájuk, elismeréséhez megfelelő erőforrásokat.
Mellékeljük a Szociális munka Etikai Kódexének néhány pontját, amely alapot adott levelünk megírásához:
7. A szociális munkás felelősséget vállal az egyének, csoportok, családok, közösségek (továbbiakban:
kliens), valamint a szervezetek, intézmények érdekeinek képviseletében és lehetőség szerinti érvényesítésében.
14. A szociális munkás tevékenységével, szakmai állásfoglalásaival segíti elő a társadalmi változásokat.
51. A szociális munkás kötelessége, hogy felhívja a munkáltatók, döntéshozók, politikusok és a közvélemény figyelmét azokra a helyzetekre, ahol az erőforrások nem elegendőek, vagy ha a források elosztásának
gyakorlata politikai célokat szolgáló, a gyakorlat elnyomó, igazságtalan, káros vagy illegális.
Várjuk Miniszterelnök Úr válaszát kollégáink és ellátottjaink/ügyfeleink érdekében
és védelmében, hiszen mi is valljuk, az
emberélet a legfontosabb!
Budapest, 2020. március 25.
Tisztelettel:
Szociális Szakmai Szövetség Etikai Kollégiuma
Deákné Orosz Zsuzsa
Kozma Judit
Pál Tibor
Rácz Andrea
Soós Péter
Kozma Judit
Pál Tibor
Rácz Andrea
Soós Péter
Ternay Andrea
Tólácziné Varga Zsuzsanna
Tóth Attila
Vincze Erika
Tólácziné Varga Zsuzsanna
Tóth Attila
Vincze Erika
Levelünket a Szociális Szakmai Szövetség egyetértésével tesszük közzé.